Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat pe nedrept de lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat pe nedrept de lovire

O tipa dupa ce ne-am certat a chemat politia si a mintit ca am i-am dat niste palme si am lovit-o in cap , ca sa se razbune pe mine.
A facut plangere si se pare ca vrea sa ajungem in instanta.

Ma intreb daca ar trebui sa fiu ingrijorat , avand in vedere ca nu are certificat medico-legal - din cauza ca nu a suferit nici o trauma , bineinteles , dar are in schimb o prietena care a fost de fata , si care ii confirma minciunile. Si sincer nici nu stiu ce a delcarat la politie , e posibil sa fi inflorit si mai tare povestea (a mers singura , fara prietena ei).

Inca nu am fost chemat la politie sa dau o declaratie. Ce ma sfatuiti sa fac?
Mi s-ar parea revoltator sa ajung in instanta si trebuiasca sa-i platesc daune morale.
SntK, utilizator
Cand sunteti chemat la audiere declarati adevarul,era bine sa aveti si dvs un martor care sa va confirme varianta, oricum din descrierea dvs, nu cred ca dosarul sa ajunga in instanta.