Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara in natura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara in natura

Buna ziua. Fostul sot nu doreste ca plata pensiei sa o faca in bani,ci in natura.Exista vreo reglementare in acest sens?Precizez ca el locuieste in alt oras la circa 400 km de noi si este salariat.Evident plata in bani este mai avatajoasa pentru acoperirea multiplelor nevoi(scoala,doctor,meditatii,etc).Cum sa procedez?
~ Conținut șters la cerere ~
Pt ca nu va uitati unde trebuie.
Art. 530

Modalităţile de executare

(1) Obligaţia de întreţinere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului şi, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învăţătură şi pregătire profesională.

(2) Dacă obligaţia de întreţinere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanţa de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreţinere, stabilită în bani.

(3) Pensia de întreţinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau într-o cotă procentuală din venitul net lunar al celui care datorează întreţinere. Dispoziţiile art. 529 alin. (2) şi (3) rămân aplicabile.

Plata in natura nu inseamna numai in produse, ci si in bani pe masura ce copilul are nevoie
Avand in vedere distanta, cam greu sa contribuie in natura, cereti sa o faca in bani si argumentati-va cererea.
multummesc de sfaturi...