Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia CCC pana la varsta de 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia CCC pana la varsta de 2 ani

Buna ziua am si eu o intrebare am fost angajata timp de 2 ani la un magazin cu 4 ore apoi magazinul sa inchis si eu m-am angajat la o firma industriala sunt angajata cu 8 ore dar am doar 3 luni si sunt insarcinata in 2 luni pot sa primesc indemnizatia aia de 2 ani ...... tin sa spun ca locurile de munca sau suprapus o saptamana.... pot primi prin continuitate ?
Va multumesc si va doresc o zi placuta !!!
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasetrii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Veniturile din salarii pot fi obtinute de la mai multi angajatori, in cele 12 luni eligibile.

3. Din cele spuse de dvs. reiese ca nu aveti intrerupere intre cele doua locuri de munca asa ca veti putea beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.