Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajare administrator ANL
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajare administrator ANL

As dori sa-mi spuneti cine are obligatia sa faca actele de angajarea a administratorului si a persoanei care face curatenie intr-un bloc ANL.

va multumesc!
Proprietarul, daca sunteti chiriasi.
Asociatia de proprietari, daca sunteti proprietari organizati in asociatie de proprietari.
Suntem chirias intr-un bloc ANL de care raspunde primaria din oras . Administratorul si femeia de serviciu nu au acte legale( nu au contracte de munca) si asta de cel putin 3 ani de cand locuim noi in bloc. Cine plateste amenda daca se va face un control in acest sens, noi ca locatari? Nu suntem constituit in asociatie de proprietari pentru ca nu suntem proprietarii apartamentelor, cred ca nici nu putem sa facem demersuri in acest sens.
Atunci cine i-a delegat pe cei doi sa se ocupe de administratie si de ingrijire ?