Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... S-a prescris fapta sau nu?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

S-a prescris fapta sau nu?

Buna ziua..as vrea si eu sa stiu , daca un furt sa comis in 2004 fapta comisa dupa vechiul cod penal si cu autor necunoscut , in prezent acea fapta sa prescris? Se va judeca dupa vechiul cod penal sau dupa noul cod penal ? Deoarece autorul doreste sa faca auto-denunt si as dorii sa stii daca se va da inceperea urmarii penale sau n.u.p ?
Astept un raspuns .
Multumesc
Din ce Spuneti Dvs, a intervenit prescriptia răspunderii penale, si ar trebui sa se deao ordonanta de lasare.
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspuns .
av_silvia_margineanu a scris:

Din ce Spuneti Dvs, a intervenit prescriptia răspunderii penale, si ar trebui sa se dea o ordonanta de clasare.