avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... S-a prescris fapta sau nu?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

S-a prescris fapta sau nu?

Buna ziua..as vrea si eu sa stiu , daca un furt sa comis in 2004 fapta comisa dupa vechiul cod penal si cu autor necunoscut , in prezent acea fapta sa prescris? Se va judeca dupa vechiul cod penal sau dupa noul cod penal ? Deoarece autorul doreste sa faca auto-denunt si as dorii sa stii daca se va da inceperea urmarii penale sau n.u.p ?
Astept un raspuns .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 22:12, 5 Octombrie 2014
Din ce Spuneti Dvs, a intervenit prescriptia răspunderii penale, si ar trebui sa se deao ordonanta de lasare.
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspuns .
av_silvia_margineanu a scris:

Din ce Spuneti Dvs, a intervenit prescriptia răspunderii penale, si ar trebui sa se dea o ordonanta de clasare.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delapidare, grup infractional si evaziune fiscala ContSters101393 ContSters101393 Buna ziua, As dori cateva informatii referitoare la noul cod penal in ce priveste urmatoarele fapte penale : delapidare , grup infractional si evaziune ... (vezi toată discuția)
Sanctiuni pentru denuntator gbar gbar Sanctiuni pentru danuntator. Un danuntator care stie ca denuntul sau (sesizarea organelor penale, a Ministerului Public) se refera la o fapta pentru care stie ... (vezi toată discuția)
Schimbarea incadrarii juridice a infractiunii de uz de fals in inscrisuri oficiale adrianpopescu77 adrianpopescu77 Stimate doamne si domni avocati, Supun expertizei dvs profesionale urmatoarea speta: In anul 2006 o persoana preda fotografii si o suma de bani unei alte ... (vezi toată discuția)