Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj sau nu ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj sau nu ?

Buna seara. Am beneficiat de somaj 3 luni ( din cele 6 ) , apoi am lucrat cu contract de munca temporar 1 luna ( mentionez ca din momentul angajarii fie ea doar de 1 luna,am anuntat si am depus o copie XEROX la AJOFM pentru a stopa ajutorul de somaj ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : Pot relua ajutorul de somaj dupa expirarea contractului temporar de munca de 1 luna ? Mentionez ca beneficiez si de venituri din chirii inregistrate la fisc ( 400 lei lunar ) . POT RELUA AJUTORUL DE SOMAJ pentru ultimele 3 luni ? MULTUMESC Anticipat ! :(
1. Daca in timp ce beneficiati de indemnizatie de somaj ati incheiat un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata de cel mult 12 luni se va suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.

2. Puteti cumula indemnizatia de somaj cu venituri din inchirierea unor bunuri daca venitul din chirii este sub 500 lei lunar.

Buna ziua , Sunt in somaj din luna ianuarie ,am posibilitatea sa inchei un ctr de munca pe perioada determinata de 3 luni. Intrebarea mea este , dupa cele 3 luni , pot sa imi continui somajul ? eu mai am prioada pana in luna aprilie 2020.
Va multumesc
Pe perioada cat aveti c.i.m. pe perioada determinata de 3 luni , trebuie sa anuntati AJOFM-ul pentru suspendarea platii indemnizatiei de somaj ... la expirarea termenului c.i.m. (la incetarea c.i.m.), depuneti cerere la AJOFM pentru reluarea platii.