Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un apartament cu bani cash si acesta este dobandit printr-un contract de intretinere facut in 2013. Acest tip de contract poate fi atacat ca si cel de donatie? Mentionez ca batrana a murit acum o luna, intretinatorii fiind copiii uneia dintre surori, ea neavand mostenitori directi (copii), dar mai are frati in viata.

Va multumesc anticipat!
Contractul de intretinere poate fi rezolutionat , daca obligatia legala de intretinere a fost nesocotita.

(obligatia contractuala ce incumba debitorului din contract a fost eludata).

Asadar, cata vreme contractul de intretinere nu a fost desfiintat, acesta raman in vigoare si produce efecte juridice.

Puteti obtine dreptul de proprietate.

Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns! Deoarece limbajul juridic pentru mine e usor dificil, as vrea sa fiu sigura ca am inteles corect: Doamna care a murit era singura care poate desfiinta contractul, nimeni nu poate ataca si pot sa-l cumpar linistita :).

Numai bine!
Noul cod civil:

Încetarea contractului de întreținere
Art. 2.263. -
(6) Dreptul la acțiunea în rezoluțiune se transmite moștenitorilor

Mostenitorii sunt fratii si surorile defunctei, iar acestia pot promova o actiune in rezolutiune daca intretinerea nu a fost prestata conform contractului.