Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere

mama si tata mi_au facut un contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere..dupa ce tata a murit fr:)atele meu vrea sa strice actele si sa ceara partea lui taticu.mama este de partea noastra.in ce conditii se pot ataca in instant aceste acte si de catre cine.va multumesc
:):)
De catre fratele dvs. Daca nu s a dat pret efectiv se poate desfiinta actul ,fiind in fapt o donatie. la fel si daca nu s-a prestat intretinerea si fratele are dovezi in acel sens.
ContSters338589, utilizator
pretul stabilit in fata notarului a fost de 20 de mii .din care 10 mii scrie ca I_am platit pe loc iar 10 mii se transforma in ingrijire.cum poate ataca fratele?VA multumesc
Rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere poate opera, din cauza neindeplinirii culpabile a obligatiile contractuale.

Asadar, daca se va demonstra ca obligatiile ce incumba debitorilor obligatiei legale de intretinere sunt nesocotite, contractul perfectat poate fi rezolutionat.( se va proceda la repunerea in situatia anterioara ).

Neindeplinirea obligatiei legale de intretinere se probeaza prin inscrisuri, interogatorii, martori.

Succes.
va multumesc