Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita debitor cedat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita debitor cedat

Buna seara! Poate fi executat direct, in baza unui contract de ipoteca mobiliara asupra unei creante, debitorul cedat al respectivei creante? Sau este necesara obtinerea unui titlu executoriu impotriva acestuia pe cale unei actiuni in justitie ca urmarea subrogatiei in drepturile debitorului meu? Multumesc anticipat pentru opinii!
Cesiunea este una, iar subrogatia alta. Intradevar seamana, dar difera.
Debitorul cedat, poate fi executat de catre cesionar, la fel cum ar fi putut sa fie executat si de catre cedent, cu alte cuvinte cesionarul daca are un titlu executoriu trebuie doar sa il incuvinteze la instanta si sa il puna in executare, daca nu are un titlu executoriu trebuie sa il obtina de la instanta printr-o hotarare judecatoreasca definitiva.