Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR VECHIME IN INVATAMANT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR VECHIME IN INVATAMANT

Am 28 ani vechime in invatamant din care primii 14 ani neintrerupti ca profesor necalificat si urmatorii 14 calificat in aceeasi disciplina cu gradul unu . Ce spor de vechime voi avea la calculul salariului de incadrare ?
Legea nr.63/2011, Anexa 5 Metodologie de Calcul al drepturilor salariale care se acorda personalului didactic si personalului didactic auxiliar din invatamant

art.4
Sporul de vechime in munca se calculeaza prin aplicarea procentelor corespunzatoare la salariul de baza, calculat ca suma intre lit. A, B, C, D, E, proportional cu timpul efectiv lucrat in programul normal de lucru, astfel:
Transe de vechime in munca Cota din salariul de baza intre 3 si 5 ani 5% de la 5 la 10 ani 10% de la 10 la 15 ani 15% de la 15 la 20 de ani 20% peste 20 de ani 25%

In speta, veti beneficia de un spor de vechime in cuantum de 25%.
Deci vechimea pentru care voi fi retribuita calificat grad 1 va cuprinde si cei 14 ani munciti ca necalificat ,in total 28 ani
Se ia in considerare toata vechimea in munca.
multumesc mult