Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces civil - citare detinut la locul de detentie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces civil - citare detinut la locul de detentie

Buna ziua,

Vrem sa initiem un proces civil si am aflat ca paratul este detinut (conform portalului instantelor). In aceste conditii, cum trebuie facuta citarea daca nu cunoastem adresa locului de detinere? Facem demersuri pentru a-l afla sau citam prin publicitate?
Multumesc
Daca l-ati gasit pe portal, e detinut in judetul unde ati vazut asta. Faceti demersuri la penintenciarul de acolo pentru a afla daca e acolo sau nu.
La cererea de chemare in judecata, aratati instantei acest lucru si acesta va fi citat la locul de detinere si va fi adus la fiecare termen.
Si daca in judetul respectiv nu exista penitenciar unde ne adresam?
va trebui citat prin ANP (administratia nationala a penitenciarelor)
Faceti mentiune expresa in actiune ca in prezent este detinut si va fi citat prin Administratia Nationala a Penitenciarelor.