Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Autoturism care nu mi-a apartinut, apare la finante cu ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Autoturism care nu mi-a apartinut, apare la finante cu datele mele

Am fost acum o luna sa-mi platesc impozitul la autoturismul meu personal.

Aflu de acolo ca detin inca un autoturism (o dacie veche) din 2004, la care nu s-a platit impozitul niciodata.
Masina este trecuta aiurea, nu detin si nu am detinut niciodata acea masina.

Am facut cerere pentru solutionare acum 30 de zile.

Am fost astazi sa vad ce mi se spune si mi-au aratat niste documente cu factura acelei masini, era si buletinul meu atasat.

Semnatura insa nu este a mea. Si nici eu n-am fost vreodata sa inregistrez aceasta masina sau sa stiu de existenta ei pana acum.
Insa toate datele sunt corecte, fosta mea adresa, anul nasterii, cnp-ul etc.
Semnatura dupa cum spun este insa diferita.

De plata din 2004 ar fi cam 1000 de lei (total).

Este posibil ca o ruda sa fi cumparat si inregistrat la finante acea masina pe numele meu, cu semnatura lui?

Ce pot face in continuare? Nu am nici un act, nici nu pot sa radiez acea masina.

Furtul de identitate este posibil.

Cand a aparut pe numele dvs? din 2004 pana in 2013 a figurat la dvs? Cine de la taxe locale a inregistrat-o ?
Pe numele cui este talonul?
De prin 2005-2006 am avut buletinul in mediul rural. Am schimbat la oras abia anul asta prin Martie.

In tot timpul asta mi-am platit impozitul la primaria din mediul rural 2007-2014, la masina mea personala.

Cei de acolo nu mi-au spus niciodata nimic de aceasta dacie veche.

Actele masinii in cauza vad ca s-au facut printr-o firma numita Imocar SRL Galati in 17.05.2004.
Scrie ca expedierea s-a facut in prezenta lui Z. Ionut Gabriel.
La cumparator este numele meu.
Celalalt document este cartea vehiculului in care apar 5 proprietari din care eu apar ca fiind ultimul. La radieri sunt 3 date si 3 stampile.

Pe factura apare si numele vanzatorului. B. Mihaita, adresa si cnp-ul lui.
Nu ati mai avut de plata pana acum impozite pentru casa sau masina, taxa ptr parcare?

De regula cei de la administratia financiara trimit plicuri cu obligatiile fiscale si uneori instiintari cu privire la restante.

Nu ati primit nimic din 2004 pana in prezent cu privire la restante de plata?

Certificatul de inmatriculare se emite dupa inregistrarea la fisc, trebuie vazut numele din cartea de identitate a vehiculului pe numele cui este deoarece se cere copie a acesteia.
Si eu m-am trezit ca sunt anuntat de primarie ca nu mi-am platit impozitul la masina. Am constatat ca cineva cu un buletin mai vechi de al meu (expirat) a cumparat in alt judet o masina. Am declarat ca nu eu am cumparat-o si ca nu cunosc nimic de ea, si asta a fost anul trecut. Nimic nou de atunci. Cineva va facut o copie a CI sau are datele din buletin si le-a folost la cumparare. Se pare ca e o practica comuna.
Macar la dvoastra nu aveti de platit o suma mare.

Am vorbit cu o persoana, cica singura sansa ar fi sa-i dau in judecata si ma costa mai mult decat as plati impozitul acesta.

Mai ramane sa radiez acea masina.
Eram curios daca chiar se poate inregistra la finante o masina doar cu o copie de buletin, si de catre alta persoana. Mie unul mi se pare absurd.
zulg, utilizator