avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare hotarare judecatoreasca care tine loc de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare hotarare judecatoreasca care tine loc de contract de vanzare cumparare

Buna ziua,
Am o problema: in 1983 s-a facut succesiunea si s-a impartit un teren de 4000 metri la trei mostenitori acceptanti, insa nu s-a facut si partajul. Le-a revenit fiecaruia o cota de 1/3. In anul 1985 unul din cei trei mostenitori a vandut cu contract de mana 3000 metri din mostenire fara acordul celorlalti frati. In 1995 cumparatorul a obtinut hotarare judecatoreasca care sa tina loc de contract vanzare cumparare pentru cei 3000 de metri. Ce nu mi se pare mie in regula este faptul ca la judecata a fost chemat doar mostenitorul care a vandut cei 3000 de metri ( dar nu s-a prezentat) iar ceilalti mostenitori nu. Poate fi atacata o astfel de hotarare? Ce sanse am de castig?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 17:27, 9 Octombrie 2014
Cine sunteti dvs. in acesta cauza si de ce va puneti problema aceasta abia acum, dupa apoape 20 de ani de la hotararea judecatoreasca?
smeagull a scris:

Cine sunteti dvs. in acesta cauza si de ce va puneti problema aceasta abia acum, dupa apoape 20 de ani de la hotararea judecatoreasca?

Buna intrebare! Dupa 20 de ani si-o fi facut cumparatorul o casa pe acolo, acareturi, etc. asa ca poate fi strans cu usa :weg: (teoretic macar, pentru ca practic e mai greu) ... Oy-vey!

Sunt fata unuia dintre mostenitori. Abia acum am aflat situatia acestui teren. Pana acum nu il folosise nimeni. Ne-am trezit cu cineva care a cumparat de la persoana care are hotarare judecatoreasca ca vrea sa ingradeasca terenul cumparat. Nu stiut nimic pana acum...nici macar unchiul care a vandut cu contract de mana nu ne-a spus nimic pana acum..a
denisa89 a scris:

Sunt fata unuia dintre mostenitori. Abia acum am aflat situatia acestui teren. Pana acum nu il folosise nimeni. Ne-am trezit cu cineva care a cumparat de la persoana care are hotarare judecatoreasca ca vrea sa ingradeasca terenul cumparat. Nu stiut nimic pana acum...nici macar unchiul care a vandut cu contract de mana nu ne-a spus nimic pana acum..a


N-ati folosit terenul de 20 de ani? :-/ Ma rog, e cel putin ciudat. Hotararea judecatoreasca are putere de lucru judecat numai intre partile din judecata, fata de toti ceilalti avand puterea unui act autentic (la fel ca un contract facut la notar).
Asadar nu aveti treaba cu hotararea judecatoreasca din 1995 ci cu cel care va foloseste terenul si pe care-l puteti chema in judecata intr-o actiune civila numita actiune in revendicare prin care d-voastra ca proprietar neposesor cereti ca posesorul neproprietar sa fie obligat sa va lase posesia imobilului. Judecatorul va compara titlul d-voastra cu titlul cumparatorului si DACA nu mai exista elemente despre care eu nu am habar acum va considera - probabil - ca titlul d-voastra este mai bine caracterizat deoarece provine de la un proprietar spre deosebire de titlul cumparatorului care provine doar de la unul dintre coproprietari si va va da castig de cauza pentru diferenta de suprafata dintre treimea ce putea fi legal vanduta de unchiul d-voastra si cei 4000 mp mosteniti..

u.b.i.k. a scris:

denisa89 a scris:

va va da castig de cauza pentru diferenta de suprafata dintre treimea ce putea fi legal vanduta de unchiul d-voastra si cei 4000 mp mosteniti..


Partea subliniata fiind esentialul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune de revendicare imobiliare sau altfel de actiune? Imparatul Imparatul Detin in proprietate o suprafata de teren, cumparata prin metode forte incalcite si problematice de la sotia (mama mea vitrega) a tatalui meu. A facut un ... (vezi toată discuția)
Singur la motenire din 1996 costel15 costel15 va rog sa mi dati un raspuns unchiul a vandut un teren an 1996 cu titlu de propietate pe numele bunici an 1997 sa declarat singur la mostenire ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate marusca marusca Ma aflu in urmatoarea situatie. Odata cu legea 18/1990 unul din unchii mei am facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate a terenurilor tatalui ... (vezi toată discuția)