Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se poate restitui unor proprietari fondul de reparatii?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se poate restitui unor proprietari fondul de reparatii?

In calitate de presedinte a unei asociatii de proprietari am primit din partea unui numar de 13 proprietari, de pe o scara, dintr-un total de 40 , (3 scari) o solicitare de a le restitui fondul de reparatii constituit, aferent contributiilor lor. Acesti proprietari efectueaza lucrari de izolatie si precizeaza ca suma solicitata este pentru repararea acoperisului urmare a izolarii. Precizez ca din interpretarea art. 24, alin.(5) din H.G. 1588/2007 si al art. 45, alin.(3) din Legea nr. 230/2007, personal consider ca acest fond il putem utiliza doar pentru repararea proprietatii comune la nivel de asociatie si nu am stabilit in bugetul de venituri si cheltuieli pe anul 2014 o anume destinatie. In cazul in care se convoaca o adunare generala, in care sa se dezbata aceasta solicitare, exista posibilitatea ca la sedinta sa participe doar cei interesati si sa voteze favorabil.Este legal sa se restituie fondul de reparatii celor 13 proprietari? In cat timp trebuie sa formulez un raspuns? Multumesc, astept raspuns de la specialisti sau de la persoane care au avut aceasta situatie.
~ Conținut șters la cerere ~
Fondul de reparatii nu se restituie
precizez ca lucrarea nu a fost solicitata de asociatia de proprietari, este individuala. Daca restituim celor 13 proprietari cota lor din fondul de reparatii, iar acesta trebuie constituit anticipat, lunar, cum il reintregim? In lunile de iarna nu se retine fond de reparatii.

Chiar daca invoca faptul ca sunt reparatii la acoperisul aferent scarii lor?
Adriantot, moderator
Va rog sa nu mai invocati HG 400/2003.

Asociatiile de proprietari functioneaza in baza Legii 230/2007 si HG 1588/2007.
Fondul de reparatii nu se restituie proprietarilor.
Reparatia terasei se face prin asociatia de proprietari, asociatia gaseste prestatorul, asociatia plateste din fondul de reparatii, asociatia tine contractul cu prestatorul, facturile si chitantele, precum si garantia lucrarii.
Lucrarea se plateste de catre toti proprietarii de pe scara respectiva, daca lucrarea se face numai la o scara sau de toti proprietarii blocului, daca lucrarea se face pe tot blocul, conform cu cota-parte indiviza.
Terasa nu este impartita pe suprafete delimitate intre proprietari, ci este in intregime a tuturor, nedelimitat, dar in care fiecare proprietar are o cota-parte din aceasta proportional cu suprafata utila a apartamentului.
doamna elga50 are perfecta dreptate (cititi cu atentie ce scrie pentru ca este una dintre cele mai bune in domeniu dupa parerea mea)
niciun proprietar nu remediaza sau repara partiel comune de drag ci din doua motive:ori de nevoie ori de nepasarea unora care conduc asociatiile de proprietari
caz concret:sunt presedinte de asociatie din 2001 si pe data de 05 septembrie 2014 doi proprietari de pe acelasi palier respectiv apt.17 si 18 ne-au adus sesizare scrisa prin care ne aduceau la cunostiinta faptul ca le ploua in apt
impreuna cu administratorul si seful de scara care este membru in com.ex am intocmit un proces verbal de constatate la fata locului pe care l-am inregistrat si comunicat si celor 2 proprietari ,cu cele constatate de noi
in sedinta de comitet am aprobat respectivele p.v.la care comitetul ex a decis in unanimitate de voturi urmatoarele;-tinind cont ca fondul de reparatii este de 250lei pe scara respectiva asociatia va cumpara din fondurile de incasari toata cantitatea de 18 suluri de pluvitech si amorsa necesara iar locatarii respectivi vor suporta manopera si declaratie pe proprie raspundere ca sunporta toate reparatiile pe perioada de 10 ani cit are pluvitech-ulo garantie fara a emite vreo pretentie asupra asociatiei si astfel am impacat si capra si varza
-pt noi ca asociatie era foarte usor sa contactam o firma dar am incercat si devizul pe un apt cu 50mp a ajuns la 4000lei iar noi cu 2400lei am facut 100mp plus casa scarii
suma de 2400lei o repartizam pe doua tronsoane de scara adica la 10apt.respectiv 240 lei de apt la regia lunii sept pe care o vom afisa dupa 20 oct
nota:nu am impartit la toate cele 20 apt suma deoarece acoperisul de ce celelalte doua tronsoane a fost facut identic anul trecut
-nu sunt sigur ca este cea mai buna metoda dar cel putin am incercat sa ajutam locatarii cu toto ce depinde de asociatie evitind astfel neintelegerile si reclamatiile pe la primarie