Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abonament telefonie, titular decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abonament telefonie, titular decedat

Am urmatoarea problema.Bunica mea a facut un abonament la Cosmote in luna iulie 2012 pe o perioada de 2 ani, valabil pana in iulie 2014.Din pacate a decedat pe 4 iulie 2014 si prin urmare nu a apucat sa plateasca luna iunie 2014 , cei de la Cosmote au facturat si lunile iulie si august si am primit o notificare de plata.Am sunat la Cosmote le-am spus ca bunica mea a decedat si nu mai poate plati iar ei mi-au spus ca vor plati urmasii ei.Este adevarat? Cosmote a prelungit abonamentul fara acordul ei din moment ce a facturat si luna august , abonamentul expirand in luna iulie(un abuz).Ce se poate intampla daca nu platesc in numele ei suma datorata? Nu o am momentan dar nu este o suma mare undeva la 200 de lei.
Faceți o notificare catre aceștia prin care arătati situația, si atașați si o copie a certificatului de deces. Cred ca este o suma prea mica sa facă demersurile specifice unei executări.
Nu e niciun abuz ca au prelungit, trebuia sa mergeti sa instiintati ca a decedat.
gi-jane2, moderator
in contract exista o clauza care permite prelungirea automata pe 1 sau 2 ani , fara a notifica utilizatorul.
puteti merge sa depuneti la orice punct mai nou Telekom , acel certificat de deces, si si atasati si o cerere de rezilirere cu motivul decesului utilizatorului acelui abonament ,deasemeni platiti lunile restante si s-a incheiat povestea.
in caz de neplata , mostenitorul va prelua si aceste datorii.