Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

loc de munca

Bună ziua .
Am și eu o simpla întrebare , un prieten de al meu a lucrat la un bar fără contract de munca adică la negru și când a venit ziua de salar patronul nu ia dat nici un ban pe ce a lucrat și de supărare ia luat din vânzare 3000 de lei . I se poate întâmpla ceva prietenului meu .
I se poate face plangere penala pentru furt.
Aproape . Ce mi se poate intampla va rog un răspuns cât mai repede
abcd90, utilizator
Nu ti te poate intampla nimic. Nu exista dovada ca ai furat tu bani aia, intrucat tu nu erai la casa de bani in ziua aia, intrucat TU NU AI MUNCIT NICIODATA LA PATRONUL ALA. Pur si simplu nu mai ia legatura cu acest patron. Uita ca ai muncit acolo.
Daca patronul recunoaste ca ai muncit tu acolo, atunci el risca o amenda contraventionala de la 10000 pana la 20000 lei (art. 260 alin. (1) lit. (e) din codul muncii), iar tu ca salariat risti o amenda contraventionala de la 500 la 1000 lei pentru ca ai acceptat sa muncesti "la negru" (art. 260 alin. (1) lit. (f) din codul muncii)
codulmuncii, utilizator
Și dacă depune plângere la politie .... Se întâmplă ceva ?
Deci cea mai indicata ideea fi sa nu mai iau legătură cu patronul acela indiferent dacă va depune plângere . Și în plus nici nu știe Cum mă cheamă numele complet doar cel mic ..