Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Plata reorganizare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Plata reorganizare

Buna ziua, Speta de fata este urmatoarea:
Societatea debitoare (aflat in reorganizare judiciara), nu mai are unde sa plateasca rata la creditorul aflat pe lista reorganizarii deoarece , SC creditoare nu mai are cont deschis la banca, si sc creditoare este in curs de inchidere si curand va fii radiat din ORC. UNDE pot platii rata reorganizarii? ce trebuie sa fac ? nu mai voi fii nevoit sa achit catre un creditor inexistent?
Suspendati plata pana ce creditorul isi deschide cont bancar sau pana cesioneaza creanta catre un cesionar si acesta va notifica sau catre un creditor al creditorului dvs.
Trimiteti catre creditor si o notificare. Nu vad alta solutie.
Administratorul judiciar (sau ma rog special, daca aveti asa ceva) ce zice? Caci el trebuie sa dispuna.
trandafir2, moderator
Puteti depune suma intr-un cont escrow apartinand dvs cu specificatia ca acea suma va fi avuta in vedere pt plata ratei potrivit planului de reorganizare. Luati legatura cu lichidatorul societatii creditoare sa va ofere informatii suplimentare privind statusul procedurii.