Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Binefacere - recuperare imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Binefacere - recuperare imprumut

am imprumutat pe cineva sa asi aduca acasa copilul din alta tara cu o suma mica de bani 150 euro nu am pretins ceva doar sa ami inapoieze bani si acum aceasta mama refuza sa ami inapoeze suma as putea face ceva legal in aceasta privinta? va multumesc
speed1, utilizator
aveti contract sau alte dovezi ca ati imprumutat pe respectivul cu acesti bani? dar ca refuza sa vi-i restituie?
Suma de recuperat este mica, pentru o eventala actiune in justitie costurile sunt mai mari decat suma imprumutata.

Dar daca aveti probe in dovedirea imprumutului puteti incerca.
da suma este mica nu acesta ar fi motivul dar cand ajuti pe cineva si dupa ai probleme familiale din partea acestui gest merita orice am martori ia m dat banii.