avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut persoana fizica

Am imprumutat o suma de bani in 2009 unei cunostinte ce avea nevoie de ajutor. Persoana respectiva a insistat ca va returna imprumutul cu o anumita "dobanda" drept multumire. In 2012, a facut o declaratie scrisa, dar neinregistrata la notar, cu suma imprumutata si suma pe care vroia sa o inapoieze. Pana in ziua de astazi (2019) nu a inapoiat acea suma de bani. As dori sa inaintez o actiune legala, dar mi.e teama ca prin acea declaratie imprumutul poate fi luat drept camatarie (dar precizez ca acea dobanda nu a fost pretinsa sau ceruta, iar declaratia la fel a fost facuta spontan, nu la cererea mea). Este deci posibil ca acest imprumut sa mi se intorca impotriva daca doresc sa il recuperez?
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
Cristinadora, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristinadora , utilizator 18:08, 15 Ianuarie 2019
Problema este ca a cam intervenit prescriptia!
Care este data scadenței?Pe ce dată a învederat în declarație că vă înapoiază banii? De la acea dată curg 3 ani, termen de prescripție, după care nu mai poate fi obligat legal să vă restituie banii, având doar o obligație naturală.
Desigur, dacă i-ați trimis notificări termenul a fost întrerupt.
Cel mai bine ar fi să luați legătura cu un avocat la care să mergeți cu înscrisul și dă vedeți exact ce șanse aveți.
Multumesc frumos pentru informatie! Va doresc o zi buna!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Problema este ca a cam intervenit prescriptia!
Care este data scadenței?Pe ce dată a învederat în declarație că vă înapoiază banii? De la acea dată curg 3 ani, termen de prescripție, după care nu mai poate fi obligat legal să vă restituie banii, având doar o obligație naturală.
Desigur, dacă i-ați trimis notificări termenul a fost întrerupt.
Cel mai bine ar fi să luați legătura cu un avocat la care să mergeți cu înscrisul și dă vedeți exact ce șanse aveți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizari contract imprumut intre persoane fizice mradriannesu mradriannesu Buna ziua, am imprumutat suma de 20000 eur printr-un contract cu titlu executoriu incheiat la notar, cu dobanda de 10% din suma imprumutata pana la ... (vezi toată discuția)
Mai pot folosi un bilet la ordin dupa patru ani de la data emiterii? Mitra Mitra In urma cu patru ani am imprumutat o firma cu o suma de bani, pe care i-am transferat prin banca. Am contractul de imprumut si un bilet la ordin avalizat de ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână Ramonap Ramonap Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)