Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut persoana fizica

Am imprumutat o suma de bani in 2009 unei cunostinte ce avea nevoie de ajutor. Persoana respectiva a insistat ca va returna imprumutul cu o anumita "dobanda" drept multumire. In 2012, a facut o declaratie scrisa, dar neinregistrata la notar, cu suma imprumutata si suma pe care vroia sa o inapoieze. Pana in ziua de astazi (2019) nu a inapoiat acea suma de bani. As dori sa inaintez o actiune legala, dar mi.e teama ca prin acea declaratie imprumutul poate fi luat drept camatarie (dar precizez ca acea dobanda nu a fost pretinsa sau ceruta, iar declaratia la fel a fost facuta spontan, nu la cererea mea). Este deci posibil ca acest imprumut sa mi se intorca impotriva daca doresc sa il recuperez?
Cristinadora, utilizator
Problema este ca a cam intervenit prescriptia!
Care este data scadenței?Pe ce dată a învederat în declarație că vă înapoiază banii? De la acea dată curg 3 ani, termen de prescripție, după care nu mai poate fi obligat legal să vă restituie banii, având doar o obligație naturală.
Desigur, dacă i-ați trimis notificări termenul a fost întrerupt.
Cel mai bine ar fi să luați legătura cu un avocat la care să mergeți cu înscrisul și dă vedeți exact ce șanse aveți.
Multumesc frumos pentru informatie! Va doresc o zi buna!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Problema este ca a cam intervenit prescriptia!
Care este data scadenței?Pe ce dată a învederat în declarație că vă înapoiază banii? De la acea dată curg 3 ani, termen de prescripție, după care nu mai poate fi obligat legal să vă restituie banii, având doar o obligație naturală.
Desigur, dacă i-ați trimis notificări termenul a fost întrerupt.
Cel mai bine ar fi să luați legătura cu un avocat la care să mergeți cu înscrisul și dă vedeți exact ce șanse aveți.