avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum poate trece vama un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum poate trece vama un minor

as dori sa stiu si eu cum poate un copi de 17 ani sa iese din tara cu sora mai mare , aceasta fiind majora, iar parintii fiind divortati , copii incredindati mamei , prin hotarare judecatoreasca ? si ce acte ar trebuii ?
Cel mai recent răspuns: Serban Tanase , Consultant asigurari 17:01, 4 Iulie 2009
Daca copiii sunt incredintati mamei, copilul minor poate parasi tara numai insotit de un major (in acest caz soara indeplineste conditia) si avand acordul expres al mamei - adica declaratie notariala.
In anumite cazuri , e necesar chiar si acordul expres al tatalui .
(spre exemplu , se implica in educatia minorilor printr-un drept de vizita.)
Ultima modificare: Marți, 26 Mai 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate Art. 30 va lamureste mult mai bine
dar totul se intampla in felul urmator
In cazul in care copilu are pasaport si vrea sa plece cu sora majora apar urmatoare conditii:
1. mama sa aiba o hotarare definitiva si irevocabila prin care i-a fost incredintat spre crestere si educare.
2. mama se va duce la notariat sa dea o declaratie (acord calatorie minor) in doua exemplare
3. da declaratiile persoanei cu care pleaca copilu
rezulta ca nu are nevoie de declaratia tatalui daca mama are hotarare definitiva si irevocabila
Antetie!!! In declaratie sa se specifice ca i-a fost incredint copilul in baza sentintei. nr...
Daca sunt mama unui copil de 17 ani cu incredintare fara drept de vizita, cum pot trece cu el in bulgaria sau spania ?
Daca dumneavoastra , ca si parinte caruia i-a fost incredintat spre crestere si educare minorul prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, il insotiti pe copil nu aveti nevoie decat de acte de identitate si hotararea judecatoreasca si puteti calatori oriunde in UE.

Alte discuții în legătură

Plecare in vacanta irina_iris irina_iris buna.ma numesc irina si vreau sa plec cu nepotul meu de 9 ani la vara in italia cu avionul.ce acte imi trebuiesc din partea parintilor(mama lui e in italia si ... (vezi toată discuția)
Parasirea tarii BiancaZanoaga BiancaZanoaga Sunt minora, in varsta de 17 ani si 8 luni. As vrea sa parasesc tara inainte sa devin majora, dar parintii mei sunt divortati. Eu sunt incredintata in custodie ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu un copil minor felice76 felice76 Buna ziua! As dori sa ma informati cu privire la conditiile care sunt impuse pentru iesirea din tara a unui copil minor.Precizez ca imi este incredintat ... (vezi toată discuția)