Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea tarii

Sunt minora, in varsta de 17 ani si 8 luni. As vrea sa parasesc tara inainte sa devin majora, dar parintii mei sunt divortati. Eu sunt incredintata in custodie mamei prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Intrebarile mele sunt: as putea parasi singura tara, cu un insotitor de zbor, fara declaratie notariala din partea tatalui, ci doar din partea mamei? Daca parasesc tara impreuna cu mama, am nevoie de declaratie notariala din partea tatalui?
Doar cu acordul mamei dacă există încredințare către această.
Liliana Gradinaru a scris:

Doar cu acordul mamei dacă există încredințare către această.

In ambele situatii? Multumesc mult! "Incredintare catre aceasta"-eu am citit hotararea judecatoreasca si scrie ca sunt incredintata reclamantei (adica mamei mele) spre creste si educare.
BiancaZanoaga, utilizator
Asta inseamna ca nu aveti nevoie de acordul tatalui, in cazul in care iesiti din tara cu mama. Totodata mama va poate lasa si singura daca...
[ link extern ]