Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lnchidere balcon fara autorizatie?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lnchidere balcon fara autorizatie?

Buna ziua
Am prima adresa in care se specifica ca inchiderea balcoanelor se face cu instiintarea si acordul asociatiei, inchiderea se va face fara eliminarea grilajelor metalice existente din constructia blocului, inchiderea se va realiza tinand seama de aspectul si culoarea cladiri si a unor inchiderii deja existente. Am a doua adresa in care se specifica ca se poate inchide balcoanele conform unor specificatii tehnice (culoare alba, nr de geamuri laterale si frontale). Am a treia adresa in care asociatia specifica ca putem inchide balcoanele conform specificatiilor din a doua adresa, dar nu tine loc de autorizatie. In primele doua adrese nu zice nimik de nici o autorizatie. Dea lungul timpului fara nici o autorizatie noi am inchis balcoanele, fiecare cum a dorit in tamplarie de culoare alba. Uni isi mai inchid in aceasta perioada balcoanele fara autorizatie ca vorba aceea este un precedent. Tinand cont ca 90% din bucuresteni si-au inchis balcoanele fara autorizatii, cum putem scapa de amenda si de autorizatie?
Pana la urma, v-a cerut cineva autorizatie?

Tineti cont de pretentiile asociatiei si n-o sa va ceara nimeni autorizatie sau.... o sa le ceara tuturor. Primaria nu se incurca cu astfel de probleme, ca nu le poate descurca, plus ca primarul are si el nevoie de voturi si nu cred sa fie atat de prost sa-si bata singur cuie-n talpa.
primarul are si el nevoie de voturi si nu cred sa fie atat de prost sa-si bata singur cuie-n talpa
In momentul de fata in anumite cartiere din capitala se desfasoara o campanie de verificari la imobilele care prezinta inlocuiri tamplarie ferestre si inchideri balcoane-nu de aslta dar amenzile aduc bani la buget
De amenda se poate scapa,daca sunt indeplinite disp L nr 50/1990 respectiv au trecut mai mult de 2 ani de la executarea constructiei -daca proprietarul poate face dovada inlocuirii tocariei cu documente legale
De autorizatie,nu se poate scapa,asta pentru a respecta si parcurge procedura in vigoare care va protejeaza impotriva eventualelor amenzi