Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributii angajat si angajator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributii angajat si angajator

Buna ziua
Spuneti-mi va rog in cazul unui cenzor (contract mandat asociatie proprietari)pensionar,ce cote se platesc de catre angajat si angajator .
Multumesc.
La fel ca cele pentru CIM, mai putin somajul, indiferent ca este pensionar sau nu.

Atentie, puteti sa uzati de deducerea personala - care influenteaza calculul impozitului, daca cenzorul este la primul job in afara de pensie.
@elga50
Atentie, la contract de mandat nu exista deducere
Deci plateste si contributie concedii medicale 0.85%;
acc de munca = 0.169%,conform cod caen si
fd garantare a creantelor salariale= 0.25%
@elenazan
De ce nu?
Pentru contractele de mandat se calculeaza CAS - angajat/angajator, CASS - angajat/angajator si Impozit - angajat, conform reglementarilor fiscale.
Celelalte contributii sunt exceptate.