avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Banii pentru prima casatorie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Banii pentru prima casatorie

buna , am si eu o intrebare. Se mai acorda acei 200euro pt prima casatorie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:19, 13 Octombrie 2014
Potrivit Legii nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar s-a abrogat prevederile legale privind acordarea acestei sume :

Art. 15. — (1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi (01.07.2010), se abroga:
...........................
i) Legea nr. 396/2006 privind acordarea unui sprijin financiar la constituirea familiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 892 din 2 noiembrie 2006.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la indemnizatia de 200e in urma casatoriei civile annamaria2015 annamaria2015 Buna ziua tuturor, am si eu o scurta si directa intrebare. Eu si sotul meu urmeaza sa ne casatorim legal in Octombrie. El a mai fost casatorit legal acum 9 ... (vezi toată discuția)
Ajutor prima casatorie cosmin102128 cosmin102128 Stie cineva daca se mai i-a ajutorul de la primarie pentru casatorie,cel de 200 de EURO? (vezi toată discuția)
Se mai oferă cei 200 euro pentru cuplurile la prima căsătorie? Davidel4God Davidel4God Salutare, oameni. Prin 2009 era o lege ce oferea 200Euro tuturor celor ce se căsătoreau legal. Am un prieten, ce dorește să se căsătorească curând, și ... (vezi toată discuția)