avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010 art.95
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010 art.95

Daca nu am avut cunostinta de aceasta ordonanta,se considera ca sa acceptat tacit.
Mi sa transformat comisionul de risc in comision de administrare care se incaseaza din 2007 pina in prezent. Am cerut ajutorul celor de la ANPC , iar dansii mi-au dat urmatorul raspuns : ,,In conf. cu prevederile art.II din Legea nr.288/2010,actele aditionale nesemnate de catre consumatori pana la data de 03.03.2011,considerate tacit pana la data intrarii in vigoare a prezentei legiisi vor produce efectele.
Va rog frumos ! Mai am vreo sansa sa elimin acest comision ?
VA MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: sarablue , utilizator 01:07, 24 Octombrie 2014
Comisionul de administrare nu il puteti elimina fiind unul conform prevederilor legale, insa puteti da banca in judecata pentru comisionul de risc pe care l-ati platit pana la transformarea comisionului de risc intr-unul de administrare; comisionul de risc reprezinta o clauza abuziva si, daca va fi declarat ca atare de catre instanta, puteti sa solicitati instantei sa vi se restituie cval. comisionului astfel platit, inclusiv dobanzi.platit
De ce atunci in alt contract de credit am facut sesizare la ANPC si cand au vazut ca sunt controlati ne-au chemat sa semnam un act aditional ,prin care au scos comisionul de ADMINISTRARE, care spuneti ca este legal ? (Credit ipotecar )
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
REMUS70, utilizator
in instanta se poate elimina si acel comision de administrare, exista foarte multe sentinte la nivelul intregii tari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convențiile de credit în condițiile oug 50/2010, actul adițional și legea 288/2010 tm_natalia tm_natalia Bună ziua! Am un credit ipotecar accesat în 2007. Conform OUG 50/2010 ar fi trebuit să fiu chemată la bancă să semnez un act adițional care să ... (vezi toată discuția)
Legea 288/2010 (oug 50/2010) bogdy_11 bogdy_11 buna ziua! sunt nou pe forum si in primul rand va salut pe toti! apoi, as avea nevoie de cateva lamuriri : - nu stiu daca s-au stins \"litigiile\" dintre ... (vezi toată discuția)
Comision de risc banca scristi2011 scristi2011 Buna seara, vin cu rugamintea la dvs sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la contractul meu de credit cu o banca.In contractul meu de credit semnat in 2008 ... (vezi toată discuția)