Forum Discuţii juridice Executare silită aviz de garantie initial!!!!!!!
Discuție deschisă în Executare silită

aviz de garantie initial!!!!!!!

sc x are unele datorii catre MFP. s-a pus poprire pe conturile societatii
am primit un aviz de garantie initial si o adresa de la arhiva electronica de garantii reale mobiliare.
am citit L99/1999,dar nu am reusit sa inteleg ce trebuie sa fac din acest moment.
de unde e garantia mobiliara dc nu avem incheiat un contract? in avizul de garantie la "descrierea bunului in garantie "sunt trecute creantele fiscale pt care s-au emis titlurile executorii.
este prima data cand ma confrunt cu asa ceva. va rog sa ma ajutati!
Banuiesc ca aveti datorii la MFP.
Ar trebui sa le achitati, oricum deja vi s-a pus poprire pe conturi.Dar daca nu aveti "lichiditati" in acele conturi...
Aveti cumva "proprietati" pe firma?
Asa cum este evident, inregistrarea s-a facut in temeiul codului fiscal si de procedura fiscala si a legii 99, pentru datoriile pe care societatea debitoare le are la bugetul statului. Aceasta inscriere are rolul de a conserva prioritatea creantei statului fata de eventualele garantii mobiliare pe care le-ati putea constitui in favoarea altor creditori ai dvs.

Brom a scris:

Asa cum este evident, inregistrarea s-a facut in temeiul codului fiscal si de procedura fiscala si a legii 99, pentru datoriile pe care societatea debitoare le are la bugetul statului. Aceasta inscriere are rolul de a conserva prioritatea creantei statului fata de eventualele garantii mobiliare pe care le-ati putea constitui in favoarea altor creditori ai dvs.

perfect ! ce am mai putea adauga ? =D>
in felul acesta statul isi asigura dreptul de creanta, si se asigura ca isi va incasa banii?!
dc avem proprietati pe firma se va trece la executarea lor?
asta in cazul in care nu platim debitul