avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită aviz de garantie initial!!!!!!!
Discuție deschisă în Executare silită

aviz de garantie initial!!!!!!!

sc x are unele datorii catre MFP. s-a pus poprire pe conturile societatii
am primit un aviz de garantie initial si o adresa de la arhiva electronica de garantii reale mobiliare.
am citit L99/1999,dar nu am reusit sa inteleg ce trebuie sa fac din acest moment.
de unde e garantia mobiliara dc nu avem incheiat un contract? in avizul de garantie la "descrierea bunului in garantie "sunt trecute creantele fiscale pt care s-au emis titlurile executorii.
este prima data cand ma confrunt cu asa ceva. va rog sa ma ajutati!
Cel mai recent răspuns: ghimicim , utilizator 09:34, 28 Mai 2009
Banuiesc ca aveti datorii la MFP.
Ar trebui sa le achitati, oricum deja vi s-a pus poprire pe conturi.Dar daca nu aveti "lichiditati" in acele conturi...
Aveti cumva "proprietati" pe firma?
Asa cum este evident, inregistrarea s-a facut in temeiul codului fiscal si de procedura fiscala si a legii 99, pentru datoriile pe care societatea debitoare le are la bugetul statului. Aceasta inscriere are rolul de a conserva prioritatea creantei statului fata de eventualele garantii mobiliare pe care le-ati putea constitui in favoarea altor creditori ai dvs.

Brom a scris:

Asa cum este evident, inregistrarea s-a facut in temeiul codului fiscal si de procedura fiscala si a legii 99, pentru datoriile pe care societatea debitoare le are la bugetul statului. Aceasta inscriere are rolul de a conserva prioritatea creantei statului fata de eventualele garantii mobiliare pe care le-ati putea constitui in favoarea altor creditori ai dvs.




perfect ! ce am mai putea adauga ? =D>
in felul acesta statul isi asigura dreptul de creanta, si se asigura ca isi va incasa banii?!
dc avem proprietati pe firma se va trece la executarea lor?
asta in cazul in care nu platim debitul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dubla cesionare/creanta-la administratia financiara bogdan.netejoru bogdan.netejoru Buna ziua, Va rog sa aveti amabilitatea de a citi randurile de mai jos: Am un Srl o agentie de publicitate, un furnizor a dus toate facturile restante la ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie telefonie mobila iulia pinzaru iulia pinzaru Buna seara, va rog daca se poate sa ma lamuriti, cum e cu prescrierea datoriilor? Pentru o datorie de 49 lei, reprezentand o factura restanta la o companie ... (vezi toată discuția)
Posibilitate valorificare creanta juridic dana juridic dana O persoana fizica, cetatean al unui stat nonUE, cu rezidenta permanenta in Romania, a obtinut in instanta un titlu de creanta impotriva unei societati ... (vezi toată discuția)