Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Atragere fonduri prin 2%
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Atragere fonduri prin 2%

Avem ONG. Este primul an de functionare si doresc sa stiu ce pasi sunt necesari pentru obtinerea declaratiei 230.
george-neagu, moderator
Da, se pot personaliza formularele 230, sa precompletati denumirea ONG-ului, codul de inregistrare fiscala si numarul de cont, sa le fie mai usor celor care vor sa va directioneze cei 2% sa le completeze. In fond puteti precompleta acea rubrica si in formulare 200 pe care sa le distribuiti celor care fiind PFA sau exercitand protesii liberale de exemplu au obligatia de a depune acel formular la organul fiscal... Au fost cateva cazuri in care niste organe fiscale au ”strambat din nas” la adresa unor formulare precompletate, insa nu e nicio baza legala pentru a fi refuzate si un refuz ar fi un abuz care se pedepseste....