Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cui se subordoneaza ANRE?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cui se subordoneaza ANRE?

Pe scurt: in zona in care locuiesc este constituita o Asociatie de Proprietari si reteaua de gaz s-a facut cu participarea in cota-parte a beneficiarilor. Initial, la lucrare au participat 30 de proprietari, iar cei care s-au bransat ulterior au achitat compensatia baneasca catre proprietarii care au participat la lucrare. Deoarece un vecin (care nu a participat la lucrarea initiala, desi a fost intrebat) a fost bransat fara a achita aceasta compensatie (refuzand s-o achite si dupa ce a fost atentionat) s-a facut sesizare la ANRE. Raspunsul primit de la ANRE (in termen legal) este halucinant si pare redactat "pe genunchi" (numele persoanei reclamate este gresit, se face o referire partiala la legea 123/2012, omitand partea esentiala si anume: Art. 13. - (1) Operatorul gestionează modul în care solicitantul va recupera contravaloarea sumei investite, din momentul punerii în funcţiune a obiectivului şi va calcula compensaţia bănească ce urmează să o plătească utilizatorul nou. In concluzie, desi GDF Suez este in culpa si ANRE a fost sesizat, suntem invitati sa ne rezolvam in instanta problemele. Cui pot sesiza aceasta situatie?
Din păcate în România această problemă se rezolvă doar în instanța judecătorească. În ultimii 8-9 ani nimeni nu mai are curajul de a semna vreun document care prevede o plată, deoarece se tem de eventualele repercursiuni penale.