Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare salariat, diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare salariat, diurna

Sunt firma de paza si interventie si am salariati care pazesc obiective in diferite localitati si vreau sa stiu daca le pot acorda diurnal de 13 lei pe zi.Mentionez ca nu stau acolo si se intorc acasa la sfarsitul orelor de program(lucreaza 12 ore cu 24 ore).Ce pot face?
Multumesc
Bună ziua,

Potrivit Codului muncii, locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.

Prevederile privind diurna nu se aplică la situaţia descrisă de dvs.

Info despre diurnă: [ link extern ] / .

Însă, ca angajator, dacă-i tot trimiteţi în alte localităţi, ar trebui să le decontaţi costurile de transport.
Multumesc,dar mentionez ca am incheiate contracte de prestari servicii cu obiectivele la care am salariati sa le pazeasca.In CIM scrie ca isi desfasoara activitatea la obiectivele cu care societatea are incheiate contracte de prestari servicii.
Modalitatea de prestare a muncii de catre agenti nu se incadreaza in prev legale privind delegarea, intrucat locul muncii nu este unul fix, ci este modificat periodic, in functie de clientii societatii. Daca ar avea un loc de munca fix, care se modifica temporar, atunci s-ar incadra in prev legale respective;)
Dvs va incadrati la art 25 CM, care prevede:
"(1) Prin clauza de mobilitate părţile în contractul individual de muncă stabilesc că, în considerarea specificului muncii, executarea obligaţiilor de serviciu de către salariat nu se realizează într-un loc stabil de muncă. În acest caz salariatul beneficiază de prestaţii suplimentare în bani sau în natură.
(2) Cuantumul prestaţiilor suplimentare în bani sau modalităţile prestaţiilor suplimentare în natură sunt specificate în contractul individual de muncă."
Multumesc
Dar daca transportul salariatilor se face cu mijloacele de transport ale firmei cum pot sa scad eu in contabilitate aceasta cheltuiala dar sa se reflecte asupra salariului salariatului(cum as putea sa-i opresc banii pentru transport)-monografie contabila