Forum Discuţii juridice Executare silită Dreptul de a cere executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

Dreptul de a cere executarea silita

Am un creditor care a cesionat un contract de credit bancar in anul 2010 unui SRL. Ma aflu in contestatie la executare si e posibil sa o castig, contra acelui SRL, sa stopeze, desfiinteze executarea inceputa pentru ca nu il recunosc de creditor, contractul de cesiune nu imi este opozabil.
Daca eu castiga contestatia, SRL-ul poate incepe oricand alta?
Multumesc.

Fiind la primul caz de acest gen este absolut normal sa fiti panicat. Si poate si scarbit de subterfugiile la care apeleaza aceste societati pentru a se mentine intr-un cadru legal.
Insa nu trebuie sa deveniti ironic, apeland la fraze de genul "aici e treaba serioasa" ... Toate problemele de aici (si nu numai) sunt serioase ... cel putin din postura autorilor lor.
Fiecare cere ajutor pentru problema sa, nu pentru a altuia.
Revenind, daca doriti doar raspuns la intrebare, acesta este "da, se poate".
Pana la momentul implinirii termenului de prescriptie. Cu putina organizare, si cu o scrisoare trimisa inaintea implinirii acestui termen ... datoria nu se va prescrie niciodata. Sincer ... eu ii vad in stare de asa ceva, fiindu-le in avantaj trecerea timpului / marirea datoriei dvs.
Daca doriti si motivare, aceasta ar fi urmatoarea : In cadrul cesiunii creditelor, nu este cerut de lege acordul debitorului (tertului), a.i. daca se respecta conditiile de forma si de fond necesare in cazul contractelor, este perfect valabil.
Daca creditul nu ar fi fost declarat scadent anticipat, nu aveati cum ajunge la executare. Ei va vor prezenta borderoul care confirma ca scrisoarea v-a fost trimisa ... din ce motive nu ati primit-o nu cred ca ii "roade" prea tare. In cazul subsemnatului, exceptia lipsei notificarii cesiunii a fost respinsa din start de catre instanta, la fel ca si exceptia caracterului incesibil al contractului de credit.
Incercati sa "marsati" pe prescriptie ... este singura exceptie care va poate "scapa" definitiv de problema cu recuperatorii legali.