Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in timpul perioadei de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in timpul perioadei de proba

Buna dimineata.
Va rog mult sa imi spuneti daca un salariat angajat pe un post de conducere aflat in perioada de proba de 90 de zile, conform CIM, doreste sa-si dea demisia din acest post, poate renunta lla perioada de preaviz prevazuta in CIM ca fiind de 60 de zile? Sau daca isi da demisia nu mai este obligatorie perioada de preaviz?
Daca este in perioada de proba, atunci poate notifica angajatorul referitor la incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.

Art.31 C.mun.;
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Multumesc pentru raspuns.