Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizari necesare pt SRL nou infiintat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizari necesare pt SRL nou infiintat

Buna ziua,
Ce autorizari sunt necesare pentru un SRL nou infiintat, care are ca activitate principala, vanzarea de masini second hand?
Multumesc!
Nu trebuie o autorizare expresa in acest sens , odata ce aveti mentionat in actul constitutiv al societati codul CAEN corespunzator activitatii pe care o desfasurati , acesta fiind autorizat de ORC, daca la acest lucru va referiti ( va rog detaliati).
Ma refer la autorizatii de la mediu, sanitar, etc...nu stiu daca este nevoie de ceva in acest sens sau este suficienta autorizatia de la ORC?
Mai sunt si autorizatiile PSI pt locurile de depozitare, aut. de la priparia de sector.... de regula stiu ca pe CF constatator de la REG COM scrie pt. anumite coduri CAEN ce aut. suplimentare trebuiesc sau se da o declaratie pe proprie raspundere ca ai luat la cunostinta si ca vei respecta prevederile legale ce se impun.
Mult succes