Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CORUPTIA.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CORUPTIA.

Ce intelegeti voi in legatura cu Coruptia?
Va pasioneaza pe voi?
Anonim.
Sa stii ca ai dreptate ce spui. Aici poti lucra din zori pana-n serate, adica lucrezi sa iti platesti facturile si din ce ramane (daca iti ramane ceva din salar) sa poti supravietui.
In strainatate, daca lucrezi, munca omului este pretuit, nu ca la noi in tara>>>aici ma refer la salariul pe care il primeste individul, care lucreaza in Strainatate.

Din pacate, asta este.
Coruptia.... se refera si la mita sau ...?
O NU, NU!.. SA NU SPUI ASA CEVA. MITA E UN DAR, UN CADOU PE CARE IL OFERA CEI SLABI, PENTRU SERVICIILE OFERITE DE CEI PUTERNICI ... ASTORA LI SE CUVINE TOTUL. DACA NU LE DAI.....DAR NU E MITA, E UN FEL DE "MULTUMESC DOMNULE"
CORUPTIA in Romania e un fenomen la scara nationala de o intesitate mai mica sau mai mare la orice nivel si aduce atingere oricarei clase sociale .
Pentru un suferind , medicul pretinde o anumita suma de bani , un functionar ca sa-ti primeasca actele sau sa-ti le elibereze contra unui "maruntis" iti face un "favor" , preotul vine in graba la o "pomana" la cei cu "dare de mana" , ofiterul primind un "cadou" ii da o permisie militarului in termen , vrei un loc de munca "cotizezi" , etc.
Iata ca , spaga , ciubucul , ploconul , bacsisul , peschesul , mai nou comisionul , etc. sunt termeni intrati in vocabularul si "sangele" romanasilor de vreo cateva sute de ani si pentru a renunta la aceste "naravuri" balcanice mai trebuie sa treaca alte zeci de ani ori sute .
Daca si in politie se mai practica inca cu pachetul de cafea, ciocolata, si alte cele mici atentii ca sa se rezolve o simpla problema, nemaivorbind de faptul ca nu poti intra dacat daca stai o noapte intrega sa iti tii rand, nu stiu daca mai are vreun rost toata discuti...Dl costas are perfecta dreptate...din pacate