avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare pensie de intretinere-exista un minim de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare pensie de intretinere-exista un minim de plata cand nu realizezi venituri?

Buna ziua, m-ar interesa daca se poate sa imi spuneti cum sa procedez pentru majorarea pensiei alimentare. Am un copil si nu sunt casatorita cu tatal copilului. Dupa ce nu am mai stat impreuna, am mers la tribunal si i s-a fixat acum 4 ani o pensie alimentara de 112 lei ( nu era inregistrat cu venit la acea data, cred ca nici acum). Din cate stiu mai are un copil pentru care sustine ca plateste pensia alimentara. As vrea sa stiu care este procedura de majorare a pensiei care i primeste copilul in prezent. Este un minim, chiar daca nu inregistreaza venit si mai are un copil? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:15, 20 Octombrie 2014
Depuneti actiune de majorare a pensiei de intretinere la judecatorie. Va trebui sa aveti motive temeinice pt care cereti majorarea(de ex stiti ca sotul dvs are venituri mai mari decat cele avute in vedere la stabilirea cuantumului pensiei de intretinere).
Nu necesita prezenta unui avocat, dar dvs trebuie sa probati cererea de majorare.
Pentru asta trebuie sa cunoasteti daca are un loc de munca actual, sau solicitati informații la ITM.
Va întemeiati acţiunea pe dispoziţiile art. 107 rap. la art. 86 şi art. 94 C. fam..

Depuneti o actiune de majorare a pensiei de intretinere,in raport de venitul net obtinut de sot.

Instanta va solicita adeverinta de venit fostului sot si in functie de veniturile sale se va stabili majorarea pensiei de intretinere.

p.s.
ITM-ul nu-i va oferi astfel de informatii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Octombrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
av_silvia_margineanu a scris:


Va întemeiati acţiunea pe dispoziţiile art. 107 rap. la art. 86 şi art. 94 C. fam..




Nu va puteti intemeia cererea pe dispozitiile codului familiei, e abrogat de 3 ani !

Cererea se depune la judecatoria de care apartineti cu domiciliul si se timbreaza cu 20 de lei ( se achita taxa judiciara de timbru la administratia financiara). Depuneti hotararea de divort, copie dupa buletin si certificatul de nastere al copilului.
Cererea o motivati in fapt si in drept -art 529,531,532 codul civil
Daca nu obtine venituri sau nu i le puteti dovedi, va plati maxim 16.5% din salariul minim pe economie.


Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Octombrie 2014
gi-jane2, moderator
Adica veti ajunge la circa 150 de lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara dana12345 dana12345 am o fetita din prima casatorie dupa care primesc o pensie alimentara de 77 de lei pe luna .nu l am dat pentru marirea pensiei alimentare din 2005 .acum ... (vezi toată discuția)
Cererea pentru pensia alimentara koreh silvia koreh silvia cererea pe care o depun la Tribunal pentru pensia alimentara trebuie scrisa de mine sau exista cerere tip?Imi puteti da va rog un exemplu de cerere?Va ... (vezi toată discuția)
Model de cerere pensie alimentara admin12 admin12 Buna seara ! Nu stiu cum sa formulez [b][u]o cerere pentru solicitare pensie alimentara copii majori[/u]. [/b]Nu stiu in baza carui temei legal sa o ... (vezi toată discuția)