Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare functie fara acord
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare functie fara acord

Buna ziua,

este posibila modificare functiei fara semnare act aditional? Am fost anuntata in urma cu 3 luni ca am primit postul , am preluat "neoficial" atributiile, s-a facut incadrarea in organigrama firmei:frantic: dar eu nu am si nu am semnat act aditional sau fisa de post. Este legal? Am si eu vreo culpa? Ar fi trebuit s afac vreun demers?
Multumesc frumos
1. Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - felul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. O decizie unilaterala de modificare a functiei se poate constesta in instanta.

3. De asemenea, o modificare unilaterala a raportului de munca este posibila in cazul delegarii de competenta.
Multumesc frumos. Ar fi teoretic o promovare deci forta majora si sanctiunea nu s eaplica. M-ati putea juta cu informatii legate de delegarea de competenta? La ce se refera?

Ar putea sa considere promovarea ca si delegare?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Obiectul delegării de competenţă îl constituie însărcinarea unui salariat de a indeplini anumite atributii care nu sunt prevazute in fisa postului pe o anumita perioada de timp.

Nu cred ca se poate vorbi despre o promovare , intr-o astfel de situatie.