Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SCHIMBARE FUNCTIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SCHIMBARE FUNCTIE

Buna ziua, va scriu in legatura cu problema sotului meu, care este angajat al unei banci, acesta fiind selectat prin concurs pe un post unde este incadrat cu studii medii, desi are un master in domeniu. Ieri i-a solicitat seful lui verbal sa lase munca lui pentru ca se va ocupa de acum de curierat, adica carat cutii, plicuri, desi el are distrofie musculara si nu poate ridica nimic. Astazi a discutat din nou cu seful lui tot verbal, i-a aratat documentele medicale si i-a specificat ca el nu poate cara si nici nu i se pare normal din inginer specialist pe flota de ATM-uri sa ajunga un simplu curier, iar acesta i-a spus ca ii desface contractul de munca pe motiv ca nu se supune ordinelor sefului. Ce poate face sotul meu in acest caz? Seful lui refuza sa ii dea ceva scris, deci dovezi nu are.El a ajuns acum 12 luni in urma inchiderii altei banci, prin concurs la banca respectiva si se pare ca se incearca eliminarea lui, intrucat de la inceput i s-a spus de catre acest sef ca nu are loc in banca pentru el.
1. Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
c) felul muncii;

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - felul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. O decizie unilaterala de modificare a functiei se poate constesta in instanta.

3. De asemenea, o modificare unilaterala a raportului de munca - felul muncii - este posibila in cazul delegarii de competenta, in cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.