Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Schimbare de functie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Schimbare de functie

Un angajator poate legal să îți schimbe funcția de șef de raion într-una mai mai mica că lucrător comercial dacă l-ai înștiințat că ești însărcinată
Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
.....
c) felul muncii;
....

Prin urmare, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, în toate cazurile în care este posibilă modificarea unilaterală a contractului de muncă, aceasta este însă temporară.

Modificarea unilaterala a felului muncii, fără consimţământul salariatului se poate face :
- în cazul unor situaţii de forţă majoră,
- cu titlu de sancţiune disciplinară
sau
- ca măsură de protecţie a salariatului.

Decizia unilaterala de modificare a functiei se poate constesta in instanta.