Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata sulta in lipsa beneficiarului, prescriere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata sulta in lipsa beneficiarului, prescriere

Buna ziua . Am o hotarare judecatoreasca din 08.03.2012 prin care apartamentul mamei mi s-a atribuit mie cu obligatia sa dau trei sulte. Doua le-am dat dar a treia nu pot deoarece fratele meu este plecat si nu stiu de el. Nu pot face actul de intabulare pe numele
meu. Puteti va rog sa-mi spuneti cand se prescrie termenul de plata a sultei ? Va multumesc frumos
3 ani
Daca in hotarare nu este specificat niciun termen de plata a sultei, aveti la dispozitie 3 ani de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii.
Stimat forumist,

Există procedura consemnațiunii, prin care ,,debitorul poate consemna bunul pe cheltuiala şi riscurile creditorului, liberându-se astfel de obligaţia sa,, - Noul Cod civil, art. 1524.

Poate v-ar fi util să consultați un avocat/executor judecătoresc pentru a vă da detalii în legătură cu aceasta.

Cu stimă.