Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare cu mesaje pe telefon
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare cu mesaje pe telefon

De cateva zile sunt amenintata prin mesaje- sms pe telefon.....cum procedez.
Ce trebuie sa fac. Imi este frica pentru mine si familia mea.
Multumesc!
Bine....sa inteleg ca trebuie sa merg la Politie si sa fac plangere.....ii arat mesajele .....daca imi fura telefonul nu mai am probe...nu ( sa zicem)...sau se strica...ce dovada las eu la Politie, in afara de plagere...cat timp trebuie sa astept...pana inebunesc din cauza fricii sau sa-l astept sa-mi faca ceea ce imi scrie....
Daca sunt ameninata de vacinul....cu care sa zicem nu vorbesc pentru ca l-am vazut undeva cu cineva si ma banuie ca eu l-am reclamat,,,,este o presupunere....si acum ma ameninta.....Ma lasa nervii cu sistemul asta...
Maine merg la Politie.
Va multumesc tuturor pentru discutii...:(
Buna seara,
Am fost la politie , am depus plangere, am anexat copie (pe hartie) mesajelor pe cale le primesc de cateva zile. Astazi , de fapt de la ora 19,30 a inceput cu mesajele de amenintare si bip-uri.
Spuneti-mi si mie care este procedura in astfel de cazuri.
Cat trebuie sa astept.....starea de panica ma termina.
Multumesc!
Procedura sigură e să vă închideți telefonul pentru o vreme dacă nu suportați starea de panică.
Subcinschi a scris:

Buna seara,
Am fost la politie , am depus plangere, am anexat copie (pe hartie) mesajelor pe cale le primesc de cateva zile. Astazi , de fapt de la ora 19,30 a inceput cu mesajele de amenintare si bip-uri.
Spuneti-mi si mie care este procedura in astfel de cazuri.
Cat trebuie sa astept.....starea de panica ma termina.
Multumesc!

Schimbarea nr.de telefon.
Si trecerea lui la ,,neinformabil,,.
Aveti dreptul sa depuneti la politie plangere penala daca este vorba de infractiunea de amenintare.
E posibil ca politistii sa nu va bage insa in seama daca fapta nu arvfi amenintare.