Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dreptul la avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dreptul la avocat

Bună ziua
Vă rog să-mi spuneti, dacă sunt o persoană cu handicap am dreptul la un avocat din oficiu( fara sa platesc serviciile)? Cum trebuie sa procedez pt. a-l avea ? Mulțumesc.
Daca aveti deja un litigiu in instqnta formulati o cerere de ajutor public judicar sub forma asistentei printr-un avocat desemnat din oficiu.

Daca nu aveti un dosar pe rol dar aveti nevoie de un avocat pt a va ajuta in redactarea actiunii, consultanta juridica etc atunci cererea o adresati Baroului de avocati din localitatea dvs de domiciliu.
Nu aveti drepturi in plus pt ca sunteti persoana cu handicap, insa daca nu aveti venituri sau ele sunt reduse astfel ca nu va permiteti costurile unui proces, puteti depune cerere pt ajutor public judiciar la aceeasi instanta.
[ link extern ]