Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Carnet de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Carnet de somaj

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu daca in carnetul de somer data de prezentare la agentia pentru ocuparea fortelor de munca trebuie sa ramana aceeasi sau cei de la agentie pot schimba aceasta data in orice zi a lunii?
1. De fiecare data cand va duceti cu carnetul de somer la viza vi se pune si data la care trebuie sa va prezentati in luna urmatoare.

2. Aceasta data difera de la o luna la alta in functie de programul de lucru al Agentiei de Somaj.
Buna ziua,

Eu am presupus ca trebuie sa ma prezint la aceeasi data si recent am observat ca de fapt am depasit termenul cu 2 saptamani.

Am pierdut somajul?

De la agentie nu mi s-a precizat faptul ca datele difera de la luna la luna.

Exista vreo modalitate de a rezolva situatia si de a primi somaj in continuare?

Multumesc.

1. Nu aveati cum sa presupuneti asa ceva deoarece de cate ori va prezentati la viza vi se trece pe carnet data cand trebuie sa va prezentati in luna urmatoare.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj au urmatoarele obligatii:

a) sã se prezinte lunar, pe baza programãrii sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrãrii în muncã;

Art. 45.
(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:

a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevãzutã la art. 41 alin. (1) lit. a);

(2) Repunerea în platã, dupã suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendãrii.

3. - Mergeti la Agentia de Somaj si vedeti daca s-a suspendat plata indemnziatiei de somaj.
- Daca s-a suspendat faceti cerere de repunere in plata, repunere care se va face cu data depunerii cererii.
Multumesc.