Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... intrebare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

intrebare

am pensia pe un card bancar....contul mi-a fost blocat de catre un birou executoresc,cardul nu-l mai pot utiliza,dar totusi mi se retine intretinere-administrare cont-card,plus la ridicarea diferentei de suma mi se percepe commission.....vreau sa intreb:pot si daca da cum,sa renunt la a mi se livra pensia pe contul bancii si sa-mi ridic pensia de la factor postal-posta...va multumesc
Buna ziua,

din pacate odata inceputa executarea silita prin poprirea veniturilor din pensie, nu aveti niciun mijloc legal prin care sa puteti determina impiedicarea retinerii sumelor.

Chiar daca nu veti mai primi pensia in cont, adresa de infiintare a popririi a fost trimisa si catre Casa de Pensii, care avand calitate de tert poprit va retine sumele de bani la momentul virarii acestora in cont, dvs. urmand sa primiti diferenta.

Comisioanele de administrare a cardului datorate bancii pentru contul pe care il aveti, sunt datorate indiferent de natura si cuantumul sumelor pe care le incasati in acel cont.