Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Preluare cesiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Preluare cesiune

Am urmatoarea situatie :
Firma A are sa- dea firmei B c/v unei facturi 5000 lei
Firma B are sa-i dea lui C-administratoruL firmei c/v aport numerar 5000 lei

ESTE CORECT :
sa fac o conventie ca firma A sa achite direct catre C-administratorul firmei suma de 5000 lei, in contul obligatiei firmei B fata de administrator si sa nu mai aiba nici o pretentie asupra acestei sume de bani, in calitatea sa de creditor al firmei A ?
De ce sa va complicati?
Puteti face plata efectiva prin casa, pe baza de dispozitie de plata, de la A la B, concomitent cu plata prin casa, pe baza de dispozitie de plata de la B la C.
In acest fel, trebuie sa se vada doar debitarea contului societatii A cu suma de 5.000 lei
Este vorba de o suma mai mare.