Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen in continuare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen in continuare

Buna ziua,
Ma poate lamuri si pe mine cineva despre termenul in continuare? ce inseamna, cand se aplica si de ce?

dar amanarea pentru lipsa de procedura? - trebuie sa merg sa verific dosarul oare?

Va multumesc mult de tot!
Art. 153 NCPC

Obligaţia de a cita părţile

(1) Instanţa poate hotărî asupra unei cereri numai dacă părţile au fost citate ori s-au prezentat, personal sau prin reprezentant, în afară de cazurile în care prin lege se dispune altfel.

(2) Instanţa va amâna judecarea şi va dispune să se facă citarea ori de câte ori constată că partea care lipseşte nu a fost citată cu respectarea cerinţelor prevăzute de lege, sub sancţiunea nulităţii.

La stabilirea unui termen in continuare, legea nu impune conditii privind intervalul de timp la care acesta se poate stabili sau situatii concrete in care aceasta institutie este aplicabila.

Lipsa de procedura inseamna ca procedura de citare fata de una dintre partile din dosar nu a fost indeplinita in mod corect, fie din culpa instantei, fie din vina unei altei parti.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. O zi buna