avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa procedura ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa procedura ?

Buna ziua
Am depus o cerere de repunere pe rol si s-a fixat termen .
Problema e ca mai sunt 2 saptamani pana la termen si inca nu am primit citatie.
Probabil sa amane pt.lipsa procedura ?
Daca depun o precizare pt.judecarea cererii de repunere si in lipsa 223 /3.. Se va judeca? Sau tot se amana ?
Eu ma prezint pt.ca am aflat de termen de pe net, dar paratul nu stie.
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2019
Antik, utilizator
Cel mai recent răspuns: Antik , utilizator 09:08, 7 Mai 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Am vazut art 153 alin 2
Instanţa va amâna judecarea şi va dispune să se facă citarea ori de câte ori constată că partea care lipseşte nu a fost citată cu respectarea cerinţelor prevăzute de lege, sub sancţiunea nulităţii.

Problema e ca citarea partilor este obligatia instantei, nu sunt eu de vina ca nu s-au citat partile.

Stiam ca jud.de serviciu sau alta asemenea persoana la primirea unei cereri adresata instantei va verifica cererea si va pune in vedere eventualele complectari sub sanctiune.....nu sunt lamurit daca tot acea persoana fixeaza si primul termen. Adica o oblig.de serviciu.
Dar ce sa faci ei sunt dumnezei acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen in continuare ancut75 ancut75 Buna ziua, Ma poate lamuri si pe mine cineva despre termenul in continuare? ce inseamna, cand se aplica si de ce? dar amanarea pentru lipsa de procedura? ... (vezi toată discuția)
Daca sunt in concediu de crestere copil sunt obligat sa ma prezint in istanta? gigi2 gigi2 As vrea sa stiu daca eu ca administrator al unei societati comerciale ma aflu in cocediul de crestere al copilului sunt obligat sa ma prezint la tribunal sau ... (vezi toată discuția)
Judecare dosar fara citarea reclamantului gigelas gigelas Buna seara, Un dosar avand ca obiect Fond Funciar - nulitate absoluta a unui titlu de proprietate. 1 - S-au emis citatii pentru primul termen - ... (vezi toată discuția)