Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa procedura ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa procedura ?

Buna ziua
Am depus o cerere de repunere pe rol si s-a fixat termen .
Problema e ca mai sunt 2 saptamani pana la termen si inca nu am primit citatie.
Probabil sa amane pt.lipsa procedura ?
Daca depun o precizare pt.judecarea cererii de repunere si in lipsa 223 /3.. Se va judeca? Sau tot se amana ?
Eu ma prezint pt.ca am aflat de termen de pe net, dar paratul nu stie.
Multumesc
Antik, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Am vazut art 153 alin 2
Instanţa va amâna judecarea şi va dispune să se facă citarea ori de câte ori constată că partea care lipseşte nu a fost citată cu respectarea cerinţelor prevăzute de lege, sub sancţiunea nulităţii.

Problema e ca citarea partilor este obligatia instantei, nu sunt eu de vina ca nu s-au citat partile.

Stiam ca jud.de serviciu sau alta asemenea persoana la primirea unei cereri adresata instantei va verifica cererea si va pune in vedere eventualele complectari sub sanctiune.....nu sunt lamurit daca tot acea persoana fixeaza si primul termen. Adica o oblig.de serviciu.
Dar ce sa faci ei sunt dumnezei acolo.