Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale 3 asociati, pot lua o hotarare doar 2?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

3 asociati, pot lua o hotarare doar 2?

buna seara,
va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: in cazul unei societati cu 3 asociati, hotararea a doar 2 dintre ei are valoare fara acordul celui de-al treilea? este vorba despre un srl.
va multumesc!
Daca in actul constitutiv prevede acest lucru da, dar in mod normal hotararea trebuie sa aibe acordul tuturor asociatilor.
Nu exista un raspuns simplu.

Mai intii de toate trebuie sa ne spui cite procente are fiecare.
Unele hotariri necesita 75% din capital, altele jumatate plus unu din cei prezenti ... etc.
Altele cu unanimitate.

Ce hotarire vrei sa iei?

Majoritatile sunt diferite in functie de tipul hotaririi si de majoritatile stabilite de asociati in actul constitutiv.
Daca in actul constitutiv nu scrie nimic, se aplica legea.

Alberto Kurtyan
mai intai va multumesc pt raspuns.
suntem 3 asociati, fiecare cu parti egale. unul dintre asociati si-a facut carte de munca pe firma, intelegerea fiind ca ea sa isi plateasca datoriile catre stat pt aceasta din partea ei de comisioane. din pacate hotararea aceasta nu a fost decat verbala. acum cartea ei de munca a fost inchisa, dar datoriile catre stat au ramas, ea neplatind nimic. noi, ceilalti 2 asociati nu vrem sa ii platim pt ca nu avem de ce, plus de asta, firma fiind una de brokeraj credite nu merge in aceasta perioada. noi nu avem de unde sa ii platim de acasa toata suma deoarece lucram in invatamant si avem 1000 ron salariu. am prospus sa impartim datoria pe jumatate, adica noi 2 jumatate, ea singura jumatate, reducandu-i astfel din datorie. nu vrea nici asa. din cate stiu, prin statutul firmei noi puteam actiona independent unul de altul, la genul ca am efectuat de exemplu plati fara a avea nevoie de ceilalti. hotararea pe care vrem noi 2 sa o luam este ca datoria catre stat sa fie platita cum am mentionat mai sus, fie jumatate cu jumatate, fie ea datoria ei intreaga.
va multumesc inca o data anticipat.
Conform Codului Muncii, firma este responsabila de plata contributiilor la salarii.
Nu este responsabil salariatul.

Orice intelegere contrara (asa cum ati avut voi) este ilegala si nu poate fi pusa in aplicare.

Din pacate nu ai ce face. Firma trebuie sa plateasca.

Actul constitutiv al firmei nu are nici o legatura cu salariatii.
Nu confunda functia de asociat/administrator cu cea de salariat.

Ai pornit gresit de la inceput. Nu trebuia permisa incheierea nici unui contract de munca.
Trebuia incheiat un contract de management.

Oricum, ideea este ca nu exista nici o cale legala de a obliga un salariat sa isi plateasca contributiile la salarii.

Poate fi insa declarata nulitatea contractului de munca ca fiind fictiv sau incheiat dintr-o apreciere gresita a relatiilor dintre acea persoana si societate.

E incurcata treaba si esti buna de plata.

Alberto Kurtyan