avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere SNG 2015
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere SNG 2015

Am deschis acest topic pentru a discuta probleme legate de admiterea la SNG sesiunea 2015.Spor al învăţat! :justcuz:
Ultima modificare: Marți, 21 Octombrie 2014
Patricia_, utilizator
Buna tuturor !! Am si eu o intrebare referitoare la examenul de admitere...este primul an cand o sa incerc la SNG dar in acelasi timp as dori sa dau si la barou, examen care cel mai probabil se va da in toamna..pot participa la ambele examene?? Am aceasta nelamurire deoarece am inteles ca la SNG ar fi vorba despre incheierea unui contract..ma poate lamuri cineva? Multumesc anticipat!
helene22 a scris:

Buna tuturor !! Am si eu o intrebare referitoare la examenul de admitere...este primul an cand o sa incerc la SNG dar in acelasi timp as dori sa dau si la barou, examen care cel mai probabil se va da in toamna..pot participa la ambele examene?? Am aceasta nelamurire deoarece am inteles ca la SNG ar fi vorba despre incheierea unui contract..ma poate lamuri cineva? Multumesc anticipat!


De moment nu se stie cand va fi examenul SNG 2015 si nu stiu cand este examenul de barou,dar in cazul in care intri la SNG nu poti parasi apoi cursurile pentru barou.E firesc daca stai sa te gandesti ,nu poti ocupa locul cuiva sa zicem pentru o luna ca apoi sa renunti :)
Dar daca particip la examenul SNG si presupunem ca as lua examenul, sunt obligata ca apoi sa merg la cursurile de la scoala pt grefieri? sau ma pot retrage...?
contractul este pentru 5 ani, incepand cu momentul in care esti cursant sng. Trebuie sa platesti cheltuielile pe care ei le-au facut cu tine + penalitati. Nu stiu cum se calculeaza, dar poti suna la hr sa intrebi.
helene22 a scris:

Dar daca particip la examenul SNG si presupunem ca as lua examenul, sunt obligata ca apoi sa merg la cursurile de la scoala pt grefieri? sau ma pot retrage...?


Bineinteles ca te poti retrage,dar asta inainte de inceperea cusurilor si de semnare a contractului,dar nu cred ca distanta intre examenul SNG si cel de barou este atat de mica incat sa iti permita sa dai examen la SNG sa afli rezultatul intre timp ,pana sa inceapa cursurile si sa semnezi contractul,sa dai examenul de barou sa afli rezultatul si sa renunti la SNG nu prea e posibil ce iti doresti tu sau in orice caz pentru asta ar trebui sa stii datele exacte ale fiecarui examen ,la SNG nu e nimic sigur poate fi in mai poate fi in septembrie nu vom afla decat cu 60 de zile inainte.

Alte discuții în legătură

Admitere sng 2013 DahliaNoir DahliaNoir Executivul a aprobat marti, 30.10.2012, in cadrul sedintei de guvern, proiectul de Hotarare pentru modificarea Hotararii Guvernului nr. 652/2009 privind ... (vezi toată discuția)
Admitere scoala nationala de grefieri septembrie 2010. allyynnutza allyynnutza Buna ziua. As vrea sa stiu daca are cineva idee despre admiterea la scoala natioanala de grefieri din septembrie 2010. Pe site-ul csm-ului, in calendarul ... (vezi toată discuția)
Sng si inm ContSters89182 ContSters89182 Buna. Am o prietena care da impreuna cu mine, la inm. Dar, ea doreste sa dea si la sng. Ce face daca reuseste la amandoua? Are posibilitatea sa aleaga doar ... (vezi toată discuția)