Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidentialitate salariu, adeverinta de venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidentialitate salariu, adeverinta de venit

Buna ziua,

Ma intereseaza cine are dreptul sa ceara adeverinta cu veniturile realizate.

Mai concret: stau cu chirie din 2005 intr-o camera a unui camin de elevi.

90% din camere sunt ocupate de familisti, unii dintre ei sunt de 20 de ani in camin.

Inchirierea s-a facut pe baza de contract pe 1 an de zile. Actele cerute pentru reinoirea contractului erau:

- copie dupa buletin (titular si colocatari)
- adeverinta de salariat (titular si colocatari)
- copie certificat de nastere copii.

Acum au cerut adeverinta de salariat din care sa reiasa venitul net lunar pentru titular si colocatari.

Va rog sa-mi spuneti daca au dreptul sa ceara asa ceva si daca eu sunt obligat sa ma conformez?

Multumesc anticipat.
Exista un regulament privind inchirierea camerelor? Daca da, atunci verificati acolo care sunt actele necesare.