avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidentialitate salariu, adeverinta de venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidentialitate salariu, adeverinta de venit

Buna ziua,

Ma intereseaza cine are dreptul sa ceara adeverinta cu veniturile realizate.

Mai concret: stau cu chirie din 2005 intr-o camera a unui camin de elevi.

90% din camere sunt ocupate de familisti, unii dintre ei sunt de 20 de ani in camin.

Inchirierea s-a facut pe baza de contract pe 1 an de zile. Actele cerute pentru reinoirea contractului erau:

- copie dupa buletin (titular si colocatari)
- adeverinta de salariat (titular si colocatari)
- copie certificat de nastere copii.

Acum au cerut adeverinta de salariat din care sa reiasa venitul net lunar pentru titular si colocatari.

Va rog sa-mi spuneti daca au dreptul sa ceara asa ceva si daca eu sunt obligat sa ma conformez?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 22 Octombrie 2014
Exista un regulament privind inchirierea camerelor? Daca da, atunci verificati acolo care sunt actele necesare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata utilitati persoana fizica cdan1000 cdan1000 Locuiesc cu chirie, intr-un fost camin de elevi al unui liceu, camin,care a devenit pentru familisti,cu chiria stabilita anual prin contract.In schimb la plata ... (vezi toată discuția)
Acte anl Alinalis Alinalis Buna ziua, Vreau sa-mi intocmesc dosarul pentru obtinerea unei locuinte ANL si am o nelamurire in privinta actelor necesare. \\"4. copie dupa contractul ... (vezi toată discuția)
Buna seara,rog frumos sa imi raspundeti la intrebarea mea.m a ... Sturzu.lory@yahoo.com Sturzu.lory@yahoo.com Buna seara,rog frumos sa imi raspundeti la intrebarea mea.M a chemat d.l politist la sectie pentruo reclamatie de catre d.l presedinte a asociatiei de ... (vezi toată discuția)