Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... In legatura cu un dosar la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

In legatura cu un dosar la CEDO

am un dosar la cedo si am inteles ca trebuie sa primesc nu stiu ce cod de bare!..se poate afla daca cedo a trimis acel cod de bare?
Daca il primiti acasa aflati ca l-ati primit.
Aveti rabdare sa il primiti.
nicolaescuandrei a scris:

am un dosar la cedo si am inteles ca trebuie sa primesc nu stiu ce cod de bare!..se poate afla daca cedo a trimis acel cod de bare?

Stimat forumist,

În ultimul timp - mă refer strict la cutumă, nu la prevederi din Regulamentul Curții - am observat că, în maxim 4 luni, veți primi un răspuns, fie privitor la decizia de inadmisibilitate pronunțată în complet unic, fie o adresă care arată constituirea dosarului, precum și un număr de aplicație, însoțit de codul de bare despre care ați auzit. Din noua cutumă observ că nici nu se mai comunică vreun cod de bare în cazul inadmisibilității în principiu, ci doar decizia de inadmisibilitate.

Puteți primi, de asemeni, un răspuns din care reisese că nu s-a putut constitui dosarul, cererea fiind incompletă.

Cu ceva timp înainte, termenul putea fi și de 6 luni - 1 an de la depunerea dosarului/ultima corespondență purtată cu CEDO.

Prin urmare, nu trebuie decât să așteptați, având în vedere termenele pe care le-am arătat.

Cu stimă.