Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... raspuns CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

raspuns CEDO

Buna ziua,

Am adresat o plangere la CEDO, prin Posta Romana. Estimez ca a ajuns la Curte la sfarsitul lui sep 2014. Stie cineva daca se trimite raspuns privind admisibilitatea sau respingerea? Daca da, cam cat dureaza acest prim raspuns?

Multumesc
Stimat forumist,

Evident CEDO vă va răspunde. Ce anume, asta nu am de unde să știu.

Dar cutuma Curții, în cazul în care aplicația este completată conform Regulamentului și este completă, implică un răspuns în funcție de delcararea cererii admisibilă, ori inadmisibilă.

Astfel, dacă se va da o Decizie de inadmisibilitate în pricipiu, aceasta va sosi curând, în maxim 6 luni de la ultima corespondență cu Instanța.

Din contră, dacă în locul Deciziei de inadmisibilitate în principiu, veți primi o adresă în care se va spune că a fost întocmit un dosar, se vor trimite anumite autocolante cu numărul cauzei și nu veși mai primi alt răspunsuri, ați avea șanse de admisibilitate. Acest lucru, deoarece o decizie preliminară de admisiblitate în principiu, care arată comunicarea cauzei Guvernului, marcând trecerea în cea de-a doua fază a procedurilor, sosește mult mai târziu, posibil ți în ceva ani.

Nu în ultimul rând, în cazul în care cererea nu a fost completată potrivit exigențelor CEDO, se va trimite o adresă în care se va arîta că nu s-a putut constitui dosarul, din cauza anumitor carențe ale cererii.

Cu stimă.

Multumesc! Inteleg ca in max 7 luni as primi un eventual raspuns de inadmisibilitate. Referitor la carente de intocmire, am observat pe forum ca acestea se comunica mult mai rapid (3-4 saptamani de la primire).
Stimat forumist,

Da, așa este. La fel și inadmisibilitățile de principiu, se comunică mai repede în ultimul timp, dar am arătat perioada uzuală.

Cu stimp.

Da.am primit inadmisibilitatea. Se pare ca o condamnare cu suspendare de 1,5ani si daune civile de cateva mii de euro, chiar si ilegal dispuse, nu e un prejudiciu destul de important ptr CEDO.
Stimat forumist,

În mod sigur nu prejudiciul, ca criteriu de admisibilitate, a stat la baza deciziei de inadmisibilitate în principiu - vorbesc în sensul prejudiciului arătat de Art. 35 pct. 3 lit. b, Convenție, deoarece dvs arătați o aserțiune de condamnare.

Din păcate, evident, nu am cum să cunosc cauza de inadmisibilitate în principiu a cererii dvs, având în vedere motivarea extrem de sumară pe care Curtea o dă în astfel de decizii - nerespectarea Art. 34, 35.

Cu stimă.